Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

"Bo to, co mądre nie musi być nudne" - pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem w domu

Zabawy dla dzieci w domu - jest w czym wybierać. Sposobów na to, aby zająć malucha  (bez włączania telewizora) jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, ile macie czasu, na jaką aktywność macie ochotę, czy chcecie się pobrudzić czy wolicie zostać czyści. Ogranicza was właściwie jedynie wyobraźnia.

Zacznijmy od wyłączenia telewizora, odłożenia w kąt smartfonów i tabletów. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Wiemy, że to trudne, bo jest tyle do zrobienia i do tego jesteśmy zmęczeni. Pamiętajmy jednak, że uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również nam rodzicom pomoże "naładować akumulatory“ i na chwilę zapomnieć o codziennych trudach. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

Zabawy dla dzieci w domu - zróbcie sami zabawki

Wspólną zabawę możecie zacząć od... zrobienia zabawek. Możecie wykorzystać skarby jesieni i zrobić ludziki z kasztanów albo przy pomocy muszelek stworzyć niecodzienny kalejdoskop. Ze skarpetek, które pogubiły swoje pary możecie zrobić kukiełki, a stare t-shirty mogą przemienić się w misie. Wystarczy kilka rolek po ręcznikach papierowych, nożyczki, farby i kulki, aby w domowym zaciszu stworzyć... kulodrom.

http://www.zainspiruj-malucha.pl

 

Kolorowanki, malowanki, wycinanki

Malowanie, kolorowanie to coś, co dzieci uwielbiają. Szczególnie, jeśli pozwolimy im zaszaleć z farbami. Na podłodze rozłóż kilka kartek z dużego bloku albo arkusz szarego papieru, przyklej taśmą malarską do podłoża i daj dziecku tworzyć. Innym pomysłem jest ozdabianie kartonu - możecie stworzyć z niego np. domek dla zabawek. Aby uatrakcyjnić zabawę, możecie stworzyć własne pieczątki. Jak je zrobić? Tradycyjnie - z ziemniaka, możemy też wykorzystać kawałki gąbki.

https://czasdzieci.pl/kolorowanki/

Dziecko, które sprawnie posługuje się nożyczkami, może spróbuje stworzyć ze zgiętych kartek ozdobne wycinanki. To zawsze robi wrażenie - odcinamy małe kawałki papieru, a po rozłożeniu widzimy dzieło sztuki.

 

https://czasdzieci.pl/kolorowanki/

zabawyzdzieckiem.pl

 

Zabawy dla dzieci w domu? A może wspólne gotowanie?

Wiele osób powtarza, że "jedzenie nie służy do zabawy". Ale nikt nie mówi, że od razu musimy się nim rzucać, robić coś, co sprawi, że powędruje prosto do kosza. Zabawy dla dzieci w domu spokojnie mogą przenieść się do kuchni, możecie przygotować razem np. drugie śniadanie. Kolorowe kanapki, wesołe tosty - układanie uśmiechów z kawałków papryki lub włosów ze szczypiorku może być prawdziwą frajdą. Takie jedzenie smakuje też o wiele lepiej!

Gnieciemy, ugniatamy

Zabawy dla dzieci w domu? Co powiecie, na dzieła z różnych mas? Możecie wykorzystać gotową modelinę albo stworzyć ją samemu - robiąc popularną masę solną. Co dalej? Co tylko chcecie! Możecie lepiej różne figurki, tworzyć ozdobne naszyjniki lub broszki. Nie zapomnijcie ich wypiec.

 

Przepis na masę solną:

Składa się tylko z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.

  • 1 szklanka mąki;
  • 1 szklanka soli;
  • 0,5 szklanki woda.

Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soli + woda. Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut).

 

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

 

W co jeszcze się bawić?

Do zabawy możecie wykorzystać makaron - rurki nawlekajcie na sznurek lub wstążeczkę i twórzcie naszyjniki, makaron spagetti, łącznie plasteliną, niech powstają różne kształty, figury przestrzenne. Oczywiście możecie też odgrywać różne scenki, bawić się w przedszkole, w sklep... Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i zabawę wykorzystać do nauki. Segregujcie literki, liczcie przedmioty, układajcie przedmioty w różne zbiory. Możecie też położyć się obok i opowiadać sobie różne historie - taka statyczna forma zabawy dla dzieci w domu też jest fajna.

 

Zabawy ze światłem

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

 

Ciekawe strony:

www.lulitulisie.pl

Data dodania: 2020-03-18 17:52:13
Data edycji: 2020-03-18 18:27:40
Ilość wyświetleń: 138
wstecz

Kalendarz

Grupy

Przejdź na stronę swojej grupy i bądź na bieżąco z wszelkimi nowinkami!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button